Вистава «Мазепа» на тернопільській сцені: інтерпретація історичної епопеї Богдана Лепкого про Україну та українців


«Хто минувшини не знає, той про будучність не дбає» (Богдан Лепкий)

21 листопада на сцені Тернопільського обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка було поставлено п’єсу «Мазепа: сповідь перед людьми і часом», у якій автори Богдан Мельничук та Олег Мосійчук зуміли вдало відобразити сюжетну лінію історичної епопеї Богдана Лепкого «Мазепа». Було майстерно інсценізовано події, які несуть символічне значення в романі. Водночас, головні герої п’єси теж є глибоко символічними. Образи персонажів – не просто історичні постаті, а взірці певної поведінки (Іван Мазепа – приклад державного діяча, Іван Чуйкевич – відданого підлеглого, Пилип Орлик – послідовника гетьмана, Мотря – української жінки-патріотки, подружжя Кочубеїв – уособлення домінування особистих інтересів над державними). Тим самим розкрито ідеологічний аспект лепківського твору.

Значимість інтерпретації роману Б. Лепкого полягає в тому, що автори п’єси відобразили ідеї мазепинства в історії України ХХІ ст. Оригінальне завершення вистави – заперечення безповоротності історичної катастрофи, якою була битва під Полтавою, наголошення на тому, що поразки стають найкращими уроками.

Глядачі, серед яких були студенти другого курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» разом із куратором Надією Іванівною Білик, вдячні О. Мосійчуку за проникливе й сміливе режисерське трактування української класики, всім акторам театру за чудову гру, за можливість побачити на сцені великого гетьмана Івана Мазепу, що уособлює для українців ідею соборної держави.

Захід було приурочено до Дня національної гідності та з нагоди 145-ої річниці від дня народження письменника Богдана Лепкого.