Тренінг з архівознавства та інновацій архівної справи


У межах проведення тренінгу з архівознавства та інновацій архівної справи студенти третього курсу освітньої програми «Документознавство та інформаційна діяльність» соціально-гуманітарного факультету Західноукраїнського національного університету побували у ДАТО.

Оглядова лекція Людмили Богданівни Волоцюги, заступниці начальника відділу зберігання, обліку та довідкового апарату ДАТО, була приурочена головним напрямам діяльності державних місцевих архівів. Зокрема, архіви найчастіше приваблюють дослідників (документознавців, істориків, філологів, культурологів) з науковою метою та пересічних громадян зі запитами соціально-правового, тематичного, персонального чи майнового характеру. Широкий громадський резонанс має такий напрям діяльності архівних установ, як виставковий, зокрема онлайн-виставки. Проте останнім часом беззаперечними лідерами стали персональні (біографічні, генеалогічні) запити громадян, які відносяться до платних послуг архіву.

Як відомо, архівна галузь України стоїть на порозі докорінних перетворень, які найближчим часом мають запрацювати. Аналізуючи пріоритетні напрями розвитку архівної системи України, слід зазначити, що негайного вирішення вимагає питання пришвидшення темпів удоступнення архівних документів. З цією метою ДАТО активно оцифровує свої фонди. У 2017 році стартував проєкт створення електронної бази документів часів УПА – у планах створити інтернет-ресурс з інформацією за іменним покажчиком для науковців та людей, що шукають своє коріння. У найближчі роки планують перевести усі генеалогічні документи в онлайн-формат. Правда, слід визнати, що ці амбітні плани залишаються лише на зародковому етапі реалізації. Особливою популярністю користується послуга «електронний читальний зал», у  цій рубриці розміщені цифрові копії окремих справ із фондів архіву.

Традиційно неабияк зацікавили студентів особливості діяльності сектору реставраційної роботи відділу зберігання, обліку та довідкового апарату ДАТО. Виявляється, кожен документ, що підлягає реставрації, вимагає свого індивідуального підходу до цієї справи. У читальному залі юнаки та дівчата дізналися, які існують правила замовлення і отримання архівних справ з метою їх опрацювання. Відкриттям було те, що для збереження документальної історичної пам’яті про сьогодення України, яка зазнала нищівної російської збройної агресії, архівістами ініційовано створення архівної документальної колекції з героїчної відсічі України російській збройній агресії (Тернопільська область) в електронній формі. Також молодь побувала у «святая святих» архіву – сховищі архівних документів, у якому міститься 3754 фонди та 759845 одиниць зберігання. Сьогодні справами розпочали заповнювати дев’ятий – останній поверх будівлі.

Архів, як місце збереження історичної пам’яті суспільства залишається сталим і водночас змінюється. Сподіваємося, що досвід тренінг-занять в архіві стане корисним доповненням до існуючих форм навчання, бо сприяє розвитку професійних навичок студентів.