РОЗМОВА ПРО РОБОТУ БІБЛІОТЕК ТЕРНОПОЛЯ В УМОВАХ ВІЙНИ


Сьогодні студенти кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності спілкувалися з працівниками бібліотек міста Тернополя. Захід було приурочено проблемі збереження закладів культури в умовах війни.

Бібліотеки та їх книгозбірні – об’єкти культурної спадщини, їх нищення є військових злочином. У багатьох регіонах України від російських обстрілів зазнали пошкоджень приміщення, які були пам’ятками архітектури, водночас, втрачено цінні колекції.

Про діяльність бібліотек в умовах війни розповіла Галина Якуб, заступниця  директора  Тернопільської обласної бібліотеки для молоді (ТОБМ). Насамперед, в безпечному місці було сховано стародруки й книги з автографами. Працівники безупинно працюють на бібліотечному фронті. Вони втілюють в життя актуальні завдання бібліотек у збереженні культурної пам’яті, а саме: збирають свідчення злочинів російських окупантів проти культурної спадщини, фіксують воєнні злочини росії на спеціальному сайті Міністерства культури та інформаційної політики, наповнюють міжнародну платформу #МояВійна, оприлюднюють особисті свідчення бібліотекарів про історії воєнного часу.

Кілька місяців тому ТОБМ була осередком культури, де проводились різноманітні квести, концерти, презентації, виставки, майстер-класи, діяли клуби з вивчення іноземних мов і графічного дизайну. Сьогодні ці заходи спрямовані на задоволення потреб тернополян і вимушено переселених українців. Для дітей біженців у стінах бібліотеки діє дитячий садок, у дитячій кімнаті проходять щоденні розважальні й освітні заходи. Також запрошують на зустрічі психологів, які допомагають подолати стрес в умовах війни, мистців, які «заспокоюють» мистецтвом. Ці заходи можна переглянути в прямій трансляції, що є трендом у роботі бібліотеки для молоді. У планах – розпочати навчання з курсу «Інформаційна та кібербезпека», до якого запрошено долучитись і наших студентів.

Своїм досвідом поділилась молоді фахівці, випускники бакалаврської програми «Документознавство та інформаційна діяльність», які продовжують навчання в магістратурі кафедри. Марічка Петренко, фахівець Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, у відео мандрівці презентувала особливість закладу культури та різні напрями його робити. Також наголосила на тому, що робили працівники, коли почалася війна. Серед важливих заходів – акція «Подаруй дитині книжку» для біженців з України, діяльність курсів з вивчення української мови для переселенців, зустрічі з психологами у рамках клубу «Щасливі разом», тренінги з надання першої медичної допомоги тощо.

Іванка Олійник розповіла про бібліотеку-музей «Літературне Тернопілля», яка розташована в унікальній будівлі – віллі Грабовських. У презентації йшлося про різноманітні івенти, які проводяться для дітей, їх читацькі вподобання. Студентів було запрошено відвідати виставки «Вишитий Тернопіль» та авторських ляльок, що діють сьогодні у стінах бібліотеки, також побачити оригінальні арт-буки, присвячені виданим постатям української культури.

Фахівці наголосили, що бібліотеки Тернополя працюють для перемоги, їх працівники активно займаються волонтерством. Підкреслили, що світова бібліотечна спільнота солідарна з українцями. Так, Міжнародна бібліотечна асоціація виключила зі своїх членів російську бібліотечну асоціацію. Колеги з Франції та Німеччини надають широку підтримку бібліотекарам, які виїхали з України після російського вторгнення.

Модерувала зустріч студентів із працівниками бібліотек Тернополя Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент, керівник курсу «Збереження культурної спадщини». До заходу долучилась кандидат філологічних наук, доцент Олена Конопліцька.