Презентація монографії Всечеснішого отця Методія (Станіслава Волощенка) "Устав церковний Єрусалимський останньої третини XV – другої третини XVII ст.: кодикологічне дослідження кириличних списків, збережених в Україні"


24 травня в День словʼянської писемності і культури викладачі й студенти кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності ЗУНУ взяли участь у засіданні лекторію-робітні ім. В. Перетца, заснованого Українським товариством взаємодопомоги за підтримки Генерального Консульства України в Стамбулі.
Під час онлайн-зустрічі було презентовано монографію «Устав церковний Єрусалимський останньої третини XV – другої третини XVII ст.: кодикологічне дослідження кириличних списків, збережених в Україні».
Автор — високопреподобний Архимандрит Вселенського Престолу доктор Методій (Станіслава Волощенка), настоятель українськомовної громади Константинополя — розповів про етапи своїх досліджень Єрусалимських Уставів. Лектор поділився досвідом виявлення цих манускриптів в українських бібліотеках і музеях, також охарактеризував ці колекції. Лектор порушив проблематику датування виявлених кодексів, регіонів їх створення, переписувачів, замовників і вкладників.
Ця книга присвячена комплексному кодикологічному дослідженню кириличних списків Уставу церковного Єрусалимського останньої третини XV – другої третини XVII ст. Ці рукописні книги вивчено як цілісне історичне та культурне джерело. Дослідження манускриптів дозволило типологізувати наявні списки, виявити спільні та відмінні риси у побудові структури. Опрацювання філіграней паперу, письма, художнього оформлення блока та особливостей його оправлення дало змогу датувати рукописи і визначити регіони їх переписування. Дослідження осіб переписувачів, замовників і вкладників, дозволило встановити коло людей, які безпосередньо пов’язані з цими книгами. Реконструкція історії функціонування кириличних списків Уставу церковного Єрусалимського від моменту переписування до часу надходження до сучасних місць збереження дала розуміння, як вони переміщувалися, що зумовлювало це явище, а також як вони повторно купувалися і вкладалися в інші храми.
Монографія стане у нагоді історикам, джерелознавцям, кодикологам, літургістам, філологам, краєзнавцям, бібліотечним і музейним працівникам та гуманітарній спільноті загалом.
До обговорення дослідження долучилися декан соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ, доктор історичних наук, професор Оксана Гомотюк і доктор філологічних наук, професор Ірина Шкіцька.