Зустріч україністів у Хорватії
05-06 вересня 2024 року кафедра української мови і літератури Загребського університету (Хорватія) зібрала україністів зі всього світу на І Міжнародній науковій україністичній конференції памʼяті Раїси Тростинської. У науковому заході, що проходив у змішаному форматі, взяла активну участь д-р філол. наук, професор кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності Західноукраїнського національного університету Ірина Шкіцька, яка виступила з доповіддю про опозицію «чоловіче—жіноче» в українських і польських прислівʼях і приказках.
За результатами її дослідження, представники чоловічої та жіночої статі в традиційному польському та українському суспільстві протиставлялися за загальною оцінкою, фізичною силою, зовнішнім виглядом і ставленням до нього, розумовими здібностями, інтересами / предметом розмови, емоційністю і темпераментом, рисами характеру, вподобаннями, поглядами на створення сімʼї, роллю в ній і в домі, виконуваною роботою, соціальними ролями тощо. Українські паремії засвідчують більший лукізм, натомість польські яскравіше репрезентують демонізування жінок. Паремії обох мов підтверджують провідну роль чоловіка в сімʼї та домінантну позицію жінки у веденні домашнього господарства. Протиставлення чоловічого і жіночого на фразеологійно-паремійному матеріалі порівнюваних мов також має вигляд опозицій «батько—мати», «син—дочка», «брат— сестра», «вдова—вдівець».
Виступи учасників конференції відрізнялися широтою тематики й охоплювали різні сфери лінгвістичного знання та суміжних наук — культурології, соціології, психолінгвістики, гендерної лінгвістики тощо.
На конференції панувала доброзичлива атмосфера підтримки, культу знань, непідробного зацікавлення результатами досліджень кожного доповідача. Такі наукові заходи, як україністична конференція у Загребі, — потужне джерело натхнення не тільки для української наукової спільноти, а й для кожного українця, майданчик для пропагування української мови та культури.