Вшановуємо Богдана Лепкого


Доценти кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності ЗУНУ Надія Білик та Олена Конопліцька взяли участь у науково-краєзнавчій конференції, присвяченій 150-річчю від народження Богдана Лепкого
2 листопада 2022 р. у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулася науково-краєзнавча конференція «Романтик історичної прози», присвячена 150-річчяю від народження Богдана Лепкого.
З привітальним словом виступили голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко, директор департаменту культури і туризму Тернопільської обласної військової адміністрації Світлана Байталюк, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ярема Шатарський.
До наукового заходу онлайн долучилися доценти кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності ЗУНУ Надія Білик та Олена Конопліцька.
Кандидат історичних наук, доцент Білик Надія Іванівна репрезентувала громадсько-політичну діяльність Б. Лепкого як сенатора Другої Речі Посполитої. Лепкознавець об’єктом дослідження обрала промову Богдана Лепкого на засіданні Сенату в 1939 р. У доповіді під назвою «Богдан Лепкий – амбасадор українсько-польських культурних взаємин» було проаналізовано духовну спадщину Б. Лепкого на парламентській ниві, схарактеризовано своєрідність його культурологічної концепції, основою якої була ідея самодостатності національної культури та її взаємозв’язку з культурами інших народів. Цей виступ характеризував Б. Лепкого як людину зі сформованими поглядами на проблеми, що турбували українську суспільність у кінці 30-х рр. ХХ ст. Керуючись загальнолюдськими цінностями в їх вирішенні, митець виступив за збереження та розвиток української культури, зокрема української мови як основи національної свідомості.
У презентації Надії Білик також було представлено видання: «Вибраних творів» Богдана Лепкого, історичної повісті «Сотниківна», монографії «Культурологічна спадщина Богдана Лепкого», – які опубліковано в Україні завдяки гранту Канадського інституту українських студій. Як керівник цих наукових проєктів лепкознавець була відзначена званням лауреата Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана та Левка Лепких.
У виступі кандидата філологічних наук, доцента Конопліцької Олени Ігорівни було розкрито тему «Питання національної свідомості у творчості Богдана Лепкого». На думку дослідниці, національна свідомість для Б. Лепкого була неодмінною умовою існування нації. Він як письменник, публіцист і літературознавець вважав, що національно свідома людина любить свою батьківщину, знає її історію і культуру, поважає народні традиції, гордиться своєю національною приналежністю. Становленню особистості і формуванню такої свідомості Богдана Лепкого сприяли його батько – Сильвестр Лепкий і дід по матері, о. Глібовицький. Як згадував Лепкий у спогадах, передусім дід прищеплював йому «почуття гордості за історію України». Соціокультурне середовище, підсилене освітою і професійною діяльністю університетського викладача сформували письменника як людину виняткових якостей, великого патріота.
Під час конференції виступили краєзнавці з Тернополя, Львова, Бережан тощо. Доповіді науковців буде опубліковано в збірнику матеріалів конференції й оприлюднено видання на сайті Тернопільського обласного краєзнавчого музею.