ВІРТУАЛЬНА МАНДРІВКА ДО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Студенти першого курсу освітніх програм «Менеджмент соціокультурної діяльності» та «Графічний дизайн» мали змогу поспілкуватися онлайн із директором Державного архіву Тернопільської області Федором Івановичем Полянським. Очільник ознайомив із історією створення архіву в 1939 р., формування фондів, основу яких становлять документи австрійських, польських, російських, німецьких, радянських та українських адміністративних, культурних, освітніх, конфесійних установ. Розповів про структуру архіву, окреслив напрями роботи відділів зберігання, обліку та довідкового апарату,  формування НАФ та діловодства, інформації та використання документів, науково-технічного опрацювання документів. Акцентував увагу на основних напрямах діяльності установи, зокрема на зберіганні та використанні архівних документів. Зазначив, що ДАТО – головна архівна установа в області, яка зберігає та систематизує документальні джерела – складову Національного архівного фонду. Презентаційне відео «Із життя Державного архіву Тернопільської області» допомогло студентам у віртуальній мандрівці архівом.

Значну увагу було приділено Е-архіву й електронному читальному залу, де дослідникам доступні до опрацювання  документи з фондів до і після 1939 року, періоду німецької окупації тощо. Оцифровані справи було репрезентовано на прикладі «Метричної книги про народження церкви Пресвятої Тройці м. Бережани за 1843-1878 рр. Бережанського повіту», наголошено на цінності таких документів у дослідженні родоводу.

В контексті вивчення історії культури виокремлено фонди особового походження, серед яких особливий інтерес становлять постаті Іванни Блажкевич, Михайла Паращука, Володимира Гнатюка, Йосипа Сліпого, Богдана Головина, Ігоря Герети, Олега Германа й ін. Один з найбільших в Україні – особовий фонд Р–3466 архівіста та громадського діяча Богдана Хаварівського, з оцифрованими документами якого можна ознайомитись на сайті архіву за допомогою гіперпосилання опису фонду.

Директор архіву акцентував увагу на цінності збірки документів про Героїв Небесної Сотні Революції Гідності та бійців, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України, з Тернопільщини.

Федір Іванович також розповів про видавничу й реставраційну діяльність архіву, роботу читального залу, особливості опрацювання запитів громадян, що надходять до архіву.

Захід відбувся у рамках вивчення дисципліни «Збереження культурної спадщини» / керівник курсу – кандидат історичних наук, доцент Надія Іванівна Білик.