Міжнародна науково-практична конференція «Трансформаційні процеси соціально-гуманітарної сфери сучасної України в умовах війни: виклики, проблеми та перспективи»
2 червня 2022 року у стінах соціально-гуманітарного факультету Західноукраїнського національного університету відбулась знакова подія – Міжнародна науково-практична конференція «Трансформаційні процеси соціально-гуманітарної сфери сучасної України в умовах війни: виклики, проблеми та перспективи», котра об’єднала науковців, освітян, практиків соціально-гуманітарного сфери, студентство не лише України, а й світу. На пропозицію наукової комунікації відгукнулися представники провідних закладів України, США, Туреччини, Австрії, Польщі, Словаччини, Китаю. Масштабність заходу засвідчує участь більше 50 університетів-учасників та партнерів ЗУНУ. Злагоджена взаємодія співорганізаторів конференції – Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Національної академії педагогічних наук України, Львівського національного університету імені Івана Франка, Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, традиційних партнерів ЗУНУ із Католицького університету в Ружомберку (Словаччина), Вищої школи управління й адміністрування (Польща), значна кількість учасників (близько 300, серед них понад 70 докторів наук, професорів з різних галузей знань) стали індикатором високого професіоналізму науковців та складності формування єдиного цілісного соціально-гуманітарного простору України в умовах війни.
Розпочався науковий форум хвилиною мовчання, котрою вшанували пам’ять всіх полеглих героїв-захисників Української держави та усіх невинно загиблих громадян, чиє життя обірвала війна.
Сьогодні соціально-гуманітарна сфера дедалі більше перетворюється на системоутворюючий і стратегічно важливий чинник розвитку держави. Так само, як і на полі бою, коли запорукою перемоги стає, насамперед, грамотне військове керівництво, так розвиток гуманітарної сфери українського суспільства як смислотворчої реальності, яка детермінує всі сфери життєдіяльності соціуму, є шляхом до суспільної консолідації політичних, господарських, культурних інституцій, які формують єдиний національний простір України. Саме на цьому зробила основний акцент у своєму вітальному слові проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародна діяльність) професор Оксана Десятнюк.
Злагоджено і високоефективно відбувалась робота форуму завдяки модераторам наукової зустрічі – доктору історичних наук, професору, декану соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ Оксані Гомотюк та доктору педагогічних наук, професору кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності, заступнику декана соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ Юрію Щербяку, які зуміли створити інтелектуальний простір, де поєднувались глибокі наукові розвідки, практичні рекомендації та візії вирішення назрілих злободенних питань соціально-гуманітарної сфери сучасної України. Оксана Євгенівна підкреслила, що зростання функціональної ролі соціально-гуманітарної сфери є однією з ключових передумов забезпечення життєдіяльності нації та держави.
Сильне позитивне враження на присутніх справив виступ генерального консула України у Стамбулі Roman Nedilskyi, який розказав про реальні дії, які засвідчують солідарність турецького народу і всього світу з мужньою, гордою і надзвичайно гідною українською нацією та визначив дії дипломатичного фронту задля перемоги над рашистами.
Широкий формат конференції дозволив окреслити основні виклики в соціально-гуманітарній сфері, що становлять загрози для Української держави, показати основні завдання, напрями та пріоритети здолання цих викликів. Конференція об’єднала педагогів, психологів, істориків, філологів, філософів, економістів, політологів, соціологів, культурологів, дипломатів, практиків музейної, бібліотечної справи. На пропозицію наукової комунікації відгукнулися представники провідних закладів України, зокрема Києва, Львова, Полтави, Вінниці, Чернівців, Івана-Франківська, Дніпра, Одеси, Харкова, Херсона, практично з усієї України.
Щирі слова вдячності пролунали нашим польським колегам за надану колосальну підтримку в боротьбі з агресором, укріплення соціально-гуманітарної співпраці, надання військової і гуманітарної допомоги, за виступ на захист проєвропейських інтересів України на міжнародному рівні. Про реальну і дієву підтримку українців у Польщі розповів Войцек Дучмаль – доктор габілітований, професор, ректор Вищої школи Управління та Адміністрації в Ополє (Польща). Його думки про підтримку, повагу, солідарність з українським народом підхопив ректор Теологічного інституту в Спішському Підграді Католицького університету в Ружомберку (Словаччина) Петер Майда. Пан ректор Майда і очолюваний ним колектив – давні партнери соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ.
Робочі мови конференції – українська, польська, словацька, англійська, котрі лунали на форумі, розумілися усіма учасниками наукової зустрічі, а виступи українською мовою представників Словаччини та Австрії засвідчили особливу підтримку прагнень українського народу. Вияв українського духу і національної ідентичності підкреслювали українські вишиванки багатьох учасників наукової зустрічі, але особливо знаково вони сприймались на учасниках із Австрії – Крістіану Кралеру, доктору математичних наук, доктору філологічних наук, професору, заступнику керівника Інституту педагогічної освіти та шкільних досліджень Інсбрукського університету імені Леопольда Франценса (Австрія) та Сабріні Вікторії Бахер, доктору філософії, старшого викладача цього ж Інституту.
Багато уваги на конференції було приділено вирішенню актуальних практичних проблем психологічного змісту, спричинених війною, зокрема виступ доктора психологічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України, заслуженого діяча науки і техніки України, директора Українського науково-практичного центру практичної психології і соціальної роботи НАПН України Віталія Панка.
Проблемам розвитку публічної дипломатії, концепту «єдності», що в умовах війни набуло особливо важливого значення для української дипломатії та визначенню її основних завдань – розроблення основних напрямів контенту та стратегічних комунікацій для публічної дипломатії, застосування сучасних каналів комунікації у донесенні ключових меседжей, урахування та включення стратегічних комунікацій у порядок денний країн, організацій, де реалізуються відповідні заходи, була присвячена доповідь Тетяна Бевз, доктора історичних наук, професора, головного наукового співробітника Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф Кураса НАН України, заслуженого діяча науки і техніки України.
Своїми евристично плідними новітніми напрацюваннями з питань ефективного психологічного функціонування людини під час війни та в майбутньому поділилась Тамара Хомуленко, доктор психологічних наук, професор, професор кафедри психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.
Не менш цікавим і пізнавальним був виступ, який стосувався політики культурної дипломатії, Марека Рембєжа, професора Сілезького університету в Катовіцах (Польща), члена Головної ради Польського філософського товариства, Асоціації підтримки міжкультурної освіти, Польського педагогічного товариства, члена Комітету польсько-чеських та польсько-словацьких відносин Академії наук Польщі.
Предметом колективного обговорення стали доповіді науковців Тернопільщини. Анатолій Вихрущ, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені І.Я.Горбачевського, поділився своїми думками з питання особливостей освітньої діяльності студентської молоді в умовах війни. Леся Біловус, доктор історичних наук, професор кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності ЗУНУ навела багато важливих даних, що стосуються діяльності журналістів, мас-медіа в умовах збройного конфлікту. Свої практичні напрацювання, котрі висвітлювали особливості викладання ділової української мови на онлайнових курсах для тимчасово переміщених осіб представила Ірина Шкіцька, доктор філологічних наук, професор цієї ж кафедри, авторка низки навчальних посібників з української мови.
Не менш продуктивно і плідно продовжилась подальша робота учасників конференції у форматі шести науково-практичних платформ.
Підсумовуючи результати міжнародної науково-практичної конференції, декан СГФ Західноукраїнського національного університету Оксана Гомотюк зазначила, що Україна зробила свій цивілізаційний вибір на користь демократії, пройшовши нелегкий шлях, як це свого часу зробили усі європейські країни. Сьогодні українці віддають життя не тільки заради захисту території, а фізично захищають те, що духовно сповідує увесь цивілізований світ. Події останніх місяців зобов’язують нас – українську наукову еліту – до дієвості та результативності своєї праці задля перемоги України і подальшого розквіту і благополуччя нашої держави. Україна сьогодні потребує критичної маси пасіонаріїв, моральних авторитетів, яскравих митців, науковців, освітян, щоб об’єднати науку, освіту, духовність на засадах україноцентричних цінностей. Потрібно докласти ще багато зусиль, щоб сприяти перемозі України в міжнародному інформаційно-освітньому та інформаційно-науковому просторі. Одним з кроків в цьому напрямку є сьогоднішня конференція, ґрунтовні матеріали якої є вкрай важливими не лише для науковців та практиків, а передусім для студентів – майбутнього нашої держави.