Круглий стіл «Міжнародний досвід для журналістської освіти та науки в Україні: виклики та перспективи»


Український інститут медіа та комунікації провів круглий стіл «Міжнародний досвід для журналістської освіти та науки в Україні: виклики та перспективи» у межах проєкту Академії викладачів журналістики.
Слухачами були і доценти кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ Ольга Блашків та Олена Конопліцька.
Говорили про таке:
▪️ який міжнародний досвід мають українські факультети журналістики?
▪️ як новий досвід викладачів та студентів конвертувати у розвиток української журналістської освіти? Що можна змінити в навчальному процесі?
▪️ які ресурси та зміни потрібні для інтеграції українських науковців у світовий дискурс медіадосліджень?
Роман Горбик, тренер Академії викладачів журналістики і викладач Седертернського університету (Швеція), додав, що світові потрібна успішна Україна. І війна це показала як ніколи. Чітко і виразно:
«Ми стали цікаві світові лише тоді, коли продемонстрували успіхи, можливість діяти нестандартно, навички сучасної роботи, яка значно перевершує радянські стереотипи і стандарти, якими ще послуговується Росія. Для нас виклик — відходити від дорадянських і радянських шаблонів і змінюватися. Щоб не тільки ми просили у світу щось для нас зробити, але й ми могли запропонувати світові в такій формі, яка була б для нього зрозуміла і корисна».
Таня Локоть, медіадослідниця і доцентка Школи комунікацій Дублінського міського університету, наголосила, що українська журналістська освіта не є монолітом:
«Багато програм з журналістської освіти у світі так само мають багато викликів, що й ми. Можливо, не в такому обсязі, проте вони також переробляють свої програми, намагаються зрозуміти, що потрібно для студентів. Дуже важливо, що Україна зараз знаходиться в цьому загальному середовищі, де багато викликів ті самі. Єдине, що у нас виникають додаткові складнощі — це відсутність світла чи інші несприятливі умови. Варто пам’ятати, що не лише ми можемо навчитися чогось у закордонних колег, але багато хто може навчитися і у нас. Тому необхідно робити так, щоб українські кейси журналістики потрапляли у міжнародні програми».
Оксана Почапська, викладачка Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, яка зараз на post-doc програмі у Польській академії наук, зауважила, що український викладач шалено навантажений і недофінансований.
«Це перша проблема і найбільший виклик, з яким стикається журналістська освіта. Є ще така тенденція для регіональних університетів, коли один викладач стає універсальним спеціалістом і починає викладати різні суміжні дисципліни. Така універсалізація викладача — це величезна проблема для сучасної журналістської освіти».
Модерував захід Максим Яковлєв, завідувач кафедри міжнародних відносин і директор Школи політичної аналітики НаУКМА.
Повну трансляцію можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/umci.ngo/videos/1323414721551214