«Граматичні читання – XIIІ»: незламність духу і вірність традиціям


15-16 травня 2025 року на базі факультету іноземної та словʼянської філології Донецького національного університету імені Василя Стуса відбулася міжнародна конференція «Граматичні читання — XIIІ», що стала важливою подією для української мовознавчої спільноти.
Пленарне засідання охопило широке коло актуальних питань сучасної лінгвістики:
· функціонування прийменникових конструкцій у різних мовах, морфологічні зміни іменників, особливості дієприкметникових парадигм, аспектної системи українського дієслова, конструкційна мережа англійських абсолютних конструкцій;
· типологія містичних текстів;
· перспективні напрями української лінгвістики: когнітивний і корпусний підходи, дискурс-аналіз, постколоніальна проблематика, лінгвоекологія, лінгвоперсонологія, прагмалінгвістика;
· підходи до українсько-англійських перекладів;
· критичний аналіз словників М. Йогансеном;
· інтерактивна карта говірок Середньої Наддніпрянщини тощо.
Професорка кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності Західноукраїнського національного університету Ірина Шкіцька на пленарному засіданні конференції виголосила доповідь на тему: «Agreement and self-praise as reactions to manipulative compliments». Мовознавиця репрезентувала результати дослідження способів вербалізації однієї з форм реагування адресата на компліменти-маніпулеми на матеріалі української мови та показала роль володіння іноземними мовами в популяризації української культури у світі. Виступ Ірини Юріївни викликав жваву дискусію та підтвердив високу якість українських мовознавчих розвідок.
Конференція, що відбувалася у формі відкритого діалогу, обміну ідеями та взаємної підтримки, обʼєднала однодумців і давніх друзів. Учасники мали нагоду не лише представити результати своїх досліджень, але й налагодити нові наукові контакти та обговорити нагальні питання розвитку лінгвістичної науки.
Незважаючи на виклики сьогодення, українська академічна спільнота демонструє незламність духу, продовжує плідну працю, підтримує традиції та з оптимізмом дивиться в майбутнє. Щира подяка організаторам за проведення наукового форуму, що став майданчиком для обміну ідеями, взаємопідтримки та поштовхом для розвитку української лінгвістики.