Презентація повісті Лесі Орляк «Ти зробив усе, що зміг»

3 квітня 2018 року на юридичному факультеті ТНЕУ відбулася презентація художньо-документальної повісті Лесі Орляк під символічною назвою «Ти зробив усе, що зміг». У заході взяли участь видавець В. Ванчура, заступник декана О. Коваль, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства О. Гомотюк, викладачі кафедри ДІДУ, студенти спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності».

Автором твору є мати загиблого бійця в російсько-українській війні, тернополянина Олександра Орляка. Захищаючи Україну, юнак залишив свій слід в її історії під дебальцівськими згарищами у другій половині 2014 – на початку 2015 років.

Книга – це крик душі матері, біль втрати зболеного серця, який не дає їй спокою. Водночас, це – нерукотворний пам’ятник сину-герою, а також усім захисникам Української держави, які з початком російської агресії 2014 року на сході України, на противагу байдужості й зраді, проявили безкорисну відданість Батьківщині та готовність до самопожертви заради волі рідного народу.

У повісті авторка відобразила достовірні події, при цьому навіть не змінюючи імен персонажів, бо кожен із них, на її думку, по-своєму є творцем сучасної історії. Проте, головним героєм книги став старший син Лесі Орляк – Сашко. Його й інших персонажів твору, за порадою автора, слід сприймати і як реальних осіб, і як прообразів, символів усіх захисників української землі, її борців-героїв.

Немов не звичайна українська жінка, а зранене серце матері промовляло до учасників акції, доторкнувшись до струн душі кожного, зачарувавши своєю щирістю і мужністю, вразивши глибиною розповіді – «молитви за Україну». Не дивно, що в аудиторії панувала абсолютна тишина, схожа до тієї благоговійної аури, якою пройняте церковне богослужіння.

Важко було висловлювати свої враження і після завершення розповіді-сповіді авторки. У вологих очах педагогів, у задуманих поглядах студентства прочитувалася глибока шана і вдячність Лесі Орляк за святу місію пошанування світлої пам’яті захисників України, за величну справу плекання українського національного духу серед молоді, якій завтра належить будувати майбутнє нашої держави.

Низький уклін і велике спасибі авторці повісті за те, що доносить правду про російсько-українську війну, змушує замислитись про справжні цінності, розставляє акценти про головне, зрештою, робить усе, що може, на благо України.

Найкращим взірцем для матері став її син-герой, котрий, виконуючи свій громадянський і патріотичний обов’язок, захищаючи рідну землю від ворожої агресії, виконуючи бойове завдання і залишаючись вірним своїм бойовим побратимам, ЗРОБИВ УСЕ, ЩО ЗМІГ…

Про те, що такі заходи є потрібними для сучасної молоді, свідчать щирі слова студентки групи ДІД-41 С.Довгань: «3 квітня запам’ятається студентам кафедри ДІДУ презентацією книги Лесі Орляк «Ти зробив усе, що зміг». Леся Орляк – авторка трагічної історії про війну на Донбасі. Свою книгу матір загиблого Героя Олександра Орляка, молодшого сержанта, командира гармати протитанкового батальйону окремої гірсько-піхотної 128-ої бригади, який загинув у бою під Дебальцевим, присвятила світлій пам’яті сина та всіх полеглих захисників України. Тендітна жінка описала власні та синові переживання, почуття, людське ставлення до війни, яка забрала життя її старшого сина Сашка. Час від часу авторка витирала сльози, у неї тремтіли руки, але, водночас, спокійним голосом вона розповідала свою історію про сина, якого втратила у цій неоголошеній війні. Це була зустріч із неймовірно мужньою жінкою, матір’ю, яка виховала для України свого сина. Ця подія нікого не залишила байдужим і назавжди закарбувалася в пам’яті студентів».