Інтерактивна лекція Романа Недільського на тему «Консульська служба МЗС України для українських громадян»


6 жовтня 2020 р. з ініціативи соціально-гуманітарного факультету для студентів Західноукраїнського національного університету інтерактивну лекцію на тему: «Консульська служба МЗС України для українських громадян» провів т. в. о. директора Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України Роман Недільський.

На початку зустрічі лектор сфокусувався на питаннях стану і перспективах розвитку сучасної консульської служби МЗС України, ключових аспектах її діяльності. Детально охарактеризував увесь спектр діяльності відділів департаменту, а саме: візового; захисту прав та інтересів громадян України за кордоном; антикризового центру; консульського правового забезпечення; аналізу, планування та інформації; документообігу; цифровізації (даний відділ нещодавно перейшов в структуру іншого департаменту).

У другому блоці лекції Роман Недільський зосередився на міграційно-візовій політиці України, угодах, укладених упродовж останніх років, успіхи безвізового режиму, тестування проекту «Електронна віза». Зазначив, що сьогодні 90 країн готові прийняти наших громадян лише із закордонним паспортом, 53 – зі спрощеними візами. Окрім того ще ведуться перемовини про безвіз з кількома острівними державами.

Студентам також було продемонстровано види закордонних паспортів: дипломатичний, службовий, біометричний, «білий» (посвідчення особи на повернення в Україну).

Ще один кейс інтерактивного заняття стосувався захисту прав та інтересів українських громадян за кордоном. Важливу роль на цьому напрямі роботи відводиться антикризовому центру. Це, насамперед, допомога нашим громадянам, які потрапили у надзвичайну ситуацію: стали жертвами військових конфліктів, природніх катаклізмів, будь-яких злочинних дії й, найактуальніше на сьогодні, – світової пандемії COVID-19. Наводилися конкретні приклади допомоги Консульської служби з повернення українців додому або їх ж юридичної чи документальної підтримки у країні перебування. Відзначалося також, що окрім вирішення консульських питань, важливою є робота в економічній та культурно-гуманітарній сферах.
Лекція, що планувалася з навчальною метою, викликала жваву дискусію, оскільки питання, що розглядалися є насправді актуальними для кожного, адже закордонні подорожі, навчання, зрештою, шопінг стали невід’ємною частиною нашого життя.